Paștele din 2026 găsește vedetele din România împărțite între respectarea tradițiilor acasă și deplasări peste hotare, potrivit Revista Ioana. În timp ce Adela Popescu și Radu Vâlcan se retrag la casa lor de la țară, Dan Negru va fi în Canada pentru o serie de conferințe.
Dan Negru, Paște în Canada
Prezentatorul TV Dan Negru nu va petrece Paștele în România. El va merge în Canada, unde va susține o serie de conferințe alături de părintele Vasile Ioana. Nu este prima dată când Negru alege să fie plecat de sărbători, el participând în trecut și la slujbele de la Ierusalim pentru a lua Lumina Sfântă.
„De Paște voi fi plecat peste hotare. Am un turneu de conferințe cu părintele Vasile Ioana, de Paște, în Canada. Mai bine spus în primele zile după Paște. O să fim în Montreal și Toronto. Deci, la treaba”, a declarat Dan Negru.
Dan Negru este cunoscut pentru emisiunile sale de succes de la Kanal D și pentru implicarea sa în diverse proiecte sociale. Turneul de conferințe din Canada reprezintă o nouă etapă în cariera sa, combinând credința cu activitatea profesională.
Adela Popescu și Radu Vâlcan, Paște la țară
Pentru Adela Popescu și Radu Vâlcan, Paștele înseamnă tradiție și timp petrecut cu familia. Cei doi vor merge la casa lor de la Șușani, unde vor sta zece zile. Ei își doresc ca și copiii lor să creeze amintiri de neuitat în acel loc special.
„De Paște mergem la Șușani, chiar cu multe zile înainte, vom sta 10 zile la țară. Pentru noi Duminica de Paște este foarte importantă, mergem cu toată familia, facem așa un alai mare, mergem la biserică, cu mâncare la noi, preotul sfințește bucatele, apoi mâncăm. Copiii se împărtășesc, și adulții dacă au ținut post. La noi în ziua de Paște se întâmplă asta. Apoi mergem acasă, facem un grătar și jucăm fotbal pe deal”, a povestit Adela Popescu.
Adela Popescu și Radu Vâlcan sunt cunoscuți pentru stilul lor de viață echilibrat și pentru importanța pe care o acordă familiei. Casa lor de la țară reprezintă un refugiu de liniște și un loc unde pot petrece timp de calitate alături de cei dragi.
Carmen Brumă, Paște acasă
Carmen Brumă a ales să petreacă Paștele acasă, bucurându-se de preparate tradiționale și relaxare. Ea pune accent pe moderație și pe o alimentație echilibrată, chiar și de sărbători.
„Vom sta acasă și vom petrece cu mâncare, cu voie bună, simțindu-ne bine, plimbându-ne și relaxându-ne. Avem grijă să ne facem poftele cu măsură și să mâncăm câte puțin din toate, proteine și multe legume”, a spus Carmen Brumă.
Carmen Brumă este cunoscută pentru sfaturile sale despre un stil de viață sănătos și pentru promovarea unei alimentații echilibrate. Chiar și de Paște, ea încurajează moderația și consumul de alimente nutritive.
Codruța Filip, întoarcere la rădăcini
Într-o perioadă mai dificilă, Codruța Filip a ales liniștea casei părintești. Artista a plecat din București pentru a petrece Paștele alături de părinții ei.
Codruța Filip este o cântăreață cunoscută în România, iar decizia ei de a petrece Paștele alături de familie reflectă importanța pe care o acordă valorilor tradiționale și legăturilor de familie.
Ana Baniciu, premieră de Paște
Anul acesta marchează o premieră pentru Ana Baniciu. Artista va petrece Paștele alături de soțul ei, după ani la rând în care programul încărcat i-a ținut separați de sărbători.
„O premieră absolută. De Paște o să fim acasă, în familie. Este pentru prima dată când fac Paștele împreună cu soțul meu, pentru că el, de obicei, punea muzică de Paște. Se întâmpla un festival la mare, de muzică electronică, anul acesta nu se mai întâmplă. Așadar, în sfârșit îl am și eu pe soțul meu de Paște, să ciocnim și noi un ou, mâncăm și noi o felie de cozonac, să ne simțim bine”, a declarat Ana Baniciu.
Ana Baniciu este o cântăreață și actriță cunoscută, iar această premieră de Paște alături de soțul ei reprezintă un moment special în viața ei personală.
Anamaria Ferentz, Paște în România după ani în SUA
Anamaria Ferentz, stabilită în Statele Unite, a venit special în România pentru a fi cu familia de Paște. Mama sa a așteptat-o cu bucate alese, adaptate stilului ei vegetarian, iar Anamaria le-a pregătit și fanilor o surpriză muzicală, noua melodie „SOS”.
„Am venit special în țară să petrec sărbătorile cu familia. Rămânem în București și le fac cadou și fanilor noua mea melodie, SOS, care este de pe albumul Dance for me, să se distreze lumea și să se veselească de Paște, și nu numai, tot anul. Eu mănânc preparate care nu conțin carne. Tot felul de salate, salată de boeuf dar fără carne, salată de vinete, sarmale fără carne, totul foarte-foarte bun. Mama m-a așteptat cu o super ciorbă, neasteptat de bună, din ciuperci pleurotus, nu am mai mâncat așa ceva de mult și cu urzici, la fel, nu am mai mâncat de foarte mult timp. Mi-a făcut și fasole. De Paște asta voi mânca, o salată rusească, totul fără carne, am mâncat și în Spania, cu mult ton. Bineînțeles că o să gust cozonac, a cumpărat fratele meu și un Panettone foarte bun, o să gust puțin din toate. În perioada asta am zis că nu mănânc zahăr, dar de Paște o să mănânc. Mama o să facă și ea o prăjitură specială. Prima dată când am ajuns în țară, am mâncat o plăcintă cu mere, îmi place mult de tot”, a spus Ferentz.
Anamaria Ferentz este o cântăreață română stabilită în SUA, iar întoarcerea ei în țară pentru a petrece Paștele alături de familie reprezintă un moment emoționant și o ocazie de a se reconecta cu rădăcinile sale.
Elwira Petre, Paște sărbătorit de două ori
Elwira Petre are o situație specială. În familia ei, Paștele se sărbătorește de două ori, datorită diferențelor de rit religios. Vedeta profită de acest lucru pentru a îmbina sărbătoarea cu vacanțele alături de familie.
„Noi sărbătorim Paștele de două ori, pentru că eu sunt catolică, ceea ce e foarte bine pentru noi. Plecăm puțin din țară, împreună cu fetele, pentru că tocmai ne-am întors dintr-o vacanță în doi”, a declarat Elwira Petre.
Elwira Petre este o personalitate TV cunoscută, iar modul în care sărbătorește Paștele reflectă diversitatea culturală și religioasă din familia ei.





